Bojkot rosyjskiego oprogramowania

7 marca Polskie Towarzystwo Informatyczne zaapelowało, aby w związku z napaścią Rosji na Ukrainę, obywatele Polski, ale także organizacje i samorządy przestali kupować i wykorzystywać programy komputerowe i produkty, wyprodukowane w Rosji. Chodzi o cyberbezpieczeństwo: – Każdy sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie może służyć do zbierania wrażliwych danych – przypominają spece branży IT.


Na stronach PTI można przeczytać:
Mając na uwadze bezprecedensową napaść Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, a także jej potencjalne konsekwencje dla naszego kraju, Polskie Towarzystwo Informatyczne zwraca się z apelem do wszystkich obywateli Rzeczpospolitej Polskiej, polskich organizacji pozarządowych, przedsiębiorstw rynkowych, władz samorządowych i państwowych w sprawie programów komputerowych (w tym bibliotek wykorzystywanych w tworzeniu oprogramowania open source, zawierających elementy pochodzące z Rosji) , sprzętu elektronicznego wykorzystującego i zawierającego oprogramowanie, oraz wszelkich produktów o podatnościach z obszaru cyberbezpieczeństwa produkowanych w Rosji.

Ciekawy artykuł pojawił się w vortalu dobreprogramy.pl:
Oprogramowanie zawsze będzie związane z polityką i nie trzeba tu żadnych „teorii spiskowych”, czy innych dyskredytujących epitetów, by o tym mówić. Na formę, jakość, metodykę rozwoju i dostępność oprogramowania wpływają państwowe regulacje prawne. Łatwo o przykłady, w ogłuszającej liczbie.

Również na avlab.pl:
Niemiecki Federalny Urząd ds. Bezpieczeństwa Informacji (BSI) „ostrzega przed używaniem produktów antywirusowych firmy Kaspersky” i zaleca „zastąpienie aplikacji z portfolio oprogramowania antywirusowego firmy Kaspersky alternatywnymi produktami” – czytamy w oficjalnym oświadczeniu. Informacja przekazana do mediów, zdaniem specjalistów ds. bezpieczeństwa, nie jest podparta faktami, a polityczną oceną sytuacji. Oświadczenie chyba najlepiej wpisuje się w terminologię analizy ryzyka i tego się trzymajmy, bo z punktu widzenia niemieckich służb oprogramowanie Kaspersky nie powinno być używane w instytucjach rządowych na terenie kraju.
(…)
Firmy oraz organizacje powinny rozważyć za i przeciw używania produktów danego producenta w swojej infrastrukturze informatycznej. W odniesieniu do programów antywirusowych samo BSI oświadcza, że tymczasowe wyłączenie ochrony bez przygotowania się, naraża organizację na ataki z Internetu. Dlatego przejście na inny produkt ochronny musi być starannie zorganizowane, ponieważ wiąże się to z tymczasową utratą bezpieczeństwa, jak i dodatkowe funkcjonalności, jakie zapewniają firmom produkty antywirusowe.

3 zarzuty niemieckich służb ds. bezpieczeństwa wobec antywirusów Kaspersky

Również w innych miejscach pojawia się informacja o bojkocie rosyjskiego kodu, wtyczek do popularnego systemu WordPress.
Zespół Plugin Review, WordPress.org usunęło wtyczkę o nazwie Zamir, która została stworzona przez rosyjskiego programistę w celu wyświetlania symbolu Z w celu wsparcia inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku.
„Mam nadzieję, że repozytorium wtyczek WordPressa nie jest miejscem dla wtyczek służących do rozpowszechniania symboli propagandowych i nienawiści, które wspierają zbrodnie wojenne i ludobójstwo na Ukrainie. I tym właśnie stał się symbol Z.”

Oświadczenie Hadena Chomphosy’ego wskazuje, że projekt może w przyszłości ponownie przeanalizować swoje zasady przeglądu wtyczek.

„Zdaję sobie sprawę, że ten problem prowadzi do naturalnych pytań o wyjaśnienie naszych zasad dotyczących wtyczek w przyszłości” – powiedziała. „Będę współpracował ze społecznością, aby zapoznać się z naszymi wytycznymi i stworzyć jaśniejsze ramy oceny wtyczek w kontekście bieżących wydarzeń”.

WordPress.org Removes Russian Pro-War Plugin From Directory

Wtyczki do wordpressa:
https://wordpress.org/plugins/search/russia/

Shortcode Ultimate na szczęście ma kilka alternatyw.
Jedną z nich może być wtyczka CSSIgniter Shortcodes, napisana przez grecki Team CSSIgniter

Shortcodes

Źródło:
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/apel-branza-it-niekorzystanie-rosyjskiego-oprogramowania-i-sprzetu

APEL PTI dotyczący wojny Federacji Rosyjskiej z Ukrainą


https://www.dobreprogramy.pl/kaspersky-i-inne-oprogramowanie-z-rosji-jak-mu-dzis-ufac,6746790754650688a
https://en.wikipedia.org/wiki/Category:Software_companies_of_Russia

Top 20+ Mobile App Development Companies In Russia 2022


https://www.goodfirms.co/directory/country/top-software-development-companies/ru
https://restofworld.org/2022/list-tech-companies-taking-action-russia/

As tech companies suspend sales in Russia, what is the actual business impact?


https://bestofphp.com/repo/goddessmokosh-stop-war-in-ukraine

Acronis, założyciel: https://en.wikipedia.org/wiki/Serguei_Beloussov
Nginx, założyciel: https://en.wikipedia.org/wiki/Igor_Sysoev

seers cmp badge